• Kampania 19 dni

• Uczestniczymy w międzynarodowej kampanii - 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Jest to już 10 edycja.

Kampania # 19 Dni Przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

W ramach kampanii:

Ekspozycja gazetki tematyczno-informacyjnej o kampanii oraz dodatkowo promowanie jej wśród społeczności szkolnej przez przedstawicieli klasy 5 i 6 – wejście do klas.

Koło fortuny –„Pytanie czy działanie”. W czasie przerw dzieci i młodzież podchodzą i kręcą  kołem fortuny  i wybierają „pytanie” lub „działanie”.

Promowanie kampanii wśród społeczności szkolnej i lokalnej (dorośli)– rozdawanie wstążeczek w kolorze pomarańczowym (kolor kampanii) przygotowanych przez uczniów w ramach godziny wychowawczej, zajęć ppp i plastyki: Urząd  Gminy, GOPS, GOK, Biblioteka

Warsztaty w klasie 5 na godz. wychowawczej dotyczące przemocy rówieśniczej, wg. autorskiego scenariusza z wykorzystaniem materiałów edukacyjno-profilaktyczno-terapeutycznych. Wychowawcy klas otrzymają materiały do wykorzystania na swoich godzinach wychowawczych, gdzie przeprowadza lekcje.

Samorząd Uczniowski przygotowuje działania wśród uczniów klas 4-8:  Quiz, kody QR, Memory na temat  „Praw Dziecka, ze zwróceniem uwagi na obowiązki w stosunku do innego człowieka”

Ogłoszenie konkursu plastycznego w klasach 4-8 na temat „Stop przemocy” w dowolnej formie do dnia 17.11.

Dzień z pomarańczowym. Łączymy się poprzez kolor kampanii. Znajdź i przynieś coś pomarańczowego. Akcja dla klas 1-8. Niech Was wyobraźnia nie ogranicza!!!!! Osoby, które wykażą się kreatywnością otrzymają niespodziankę.

„Cukierek za sposób” – wspólny plakat z pomysłami uczniów i nauczycieli na działania przeciwko przemocy dzieci i młodzieży. Za sposób uczeń/dorosły dostaje cukierka.

Lekcje w klasie 7 i 8 - webinar dla młodzieży -  #10 sekund - nie odwracaj wzroku, reaguj!

Happening pod hasłem: „Wypuszczamy  przemoc, łapiemy dobroć”

Na lekcji 2 dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami wychodzą z wcześniej przygotowanymi balonami na sale gimnastyczną i ustawiają się w kształcie serca. Wszyscy razem krzyczą hasło i wysoko unoszą balony.

Pod hasłem „Zawsze jest czas na to żeby komuś pomóc, kogoś zauważyć- Spróbuj!!!

Przygotowany zostanie „Pomocny kącik” na I p., gdzie wyeksponujemy hasło oraz pudełko na anonimowe dobre uczynki, które zostaną następnie zamieszczone na tablicy w kształcie serc. Młodzież otrzyma od nas kilka przykładowych, pomocowych działań.

Podsumowanie konkursu plastycznego i działań kampanijnych.

Ekspozycja prac konkursowych, rozdanie nagród.

Spotkanie z policjantami – pogadanka.

W ramach kampanii kadra pedagogiczna może uczestniczyć w webinarach:

1.      „Definicja i mechanizmy przemocy”

2.      „Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie”

3.  „#10 sekund – rola dorosłego w kontekście przeciw działania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”