• Nowa Szkoła Dialogu

• Szkoła realizuje pilotażowy program Nowej Szkoły Dialogu i edukacji rówieśniczej

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce

Uczestnicy Programu Szkoła Dialogu nie próżnują. Za nimi dwa bardzo ciekawe spotkania. Pierwsze z nich miało miejsce 29 stycznia, w czasie ferii zimowych. Do szkoły zawitała, prosto z Izraela, Karolina Polak. Kilka lat starsza od siódmo i ósmoklasistów, szybko znalazła z nimi wspólny język. Spotkanie planowane na godzinę przedłużyło się do trzech. Opowieści o współczesnym Izraelu, systemie szkolnictwa i zakończonej właśnie przez Karolinę dwuletniej służbie wojskowej, to tylko niektóre z poruszanych tematów. Dla nas najważniejsze w tym spotkaniu było to, że przodkowie Karoliny pochodzą z Orli, a ona jest prawnuczką Josela Izbuckiego, postaci znanej mieszkańcom Orli. Karolina odwiedziła nas razem ze swoim dziadkiem Panem Henrykiem Izbuckim.

Na drugim spotkaniu, 13 lutego, gościliśmy Panią Barbarę Siwińską, Pana Wiktora Moskaluńca i Pana Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego. Rozmowy toczyły się głównie wokół wspomnień o nieżyjącym już Zbigniewie Śliwińskim. Zgromadzone przez niego artefakty mogliśmy oglądać od września w szkolnej bibliotece. Człowiek ten, przez większość życia poszukiwał swoich żydowskich korzeni. Nie dane mu  było poznać swego prawdziwego imienia i nazwiska, ani imion biologicznych rodziców. Zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią mógł, dzięki badaniom DNA, porozmawiać z odnalezionymi członkami dalszej rodziny. Podczas spotkania o żydowskich świętach niezwykle ciekawie i z wielką ekspresją opowiadał Pan Dariusz Szada-Borzyszkowski. Z wnukiem nieżyjących Państwa Moskaluńców znanych większości Orlan, Panem Wiktorem, być może jeszcze się spotkamy. Będzie to okazją do wysłuchania kolejnych, ciekawych opowieści.

Historii swojej „Małej Ojczyzny” można uczyć się także w ten sposób.